Громадський бюджет озеленення

Порядок подання проєктів на громадський бюджет озеленення

     Проєкти громадського бюджету озеленення можуть подаватися в таких категоріях, що затверджені Комітетом громадського бюджету згідно п.п. 3 п. 1 Розділу 4 Положення про громадський бюджет озеленення Рівненської міської територіальної громади:

     1. Природоорієнтовані проєкти - проєкти, що в переважній частині бюджету (більше 70%) містять витрати на впровадження природоорієнтованих рішень (ПОР) на територіях загального користування (вулиці, парки, сквери, рекреаційні зони) та загальнодоступні прибудинкові території багатоквартирних будинків.

     2. Проєкти з благоустрою зелених міських просторів на територіях загального користування (вулиці, парки, сквери, рекреаційні зони) та загальнодоступні прибудинкові території багатоквартирних будинків, що в переважній частині бюджету містять витрати на облаштування об'єктів та елементів благоустрою. 

     Відповідно затверджено, що загальна сума на реалізацію проєктів розподіляється наступним чином:

     2 млн.грн. – на великі проекти, з них по 1 млн. грн.на кожну категорію

     1 млн. грн. – на малі проекти, з них 600 тис. грн. на категорію 1 та 400 тис. грн. на категорію 2

      Проєкти, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів бюджету озеленення, може подати будь-який дієздатний громадянин України — член територіальної громади віком від 14 років (станом на дату подання проєкту).

      Для проєктів, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету озеленення, необхідно заповнити відповідну форму на платформі ГБ https://rivne.pb.org.ua/  (стане можливим із 18 жовтня 2021)

      Від одного автора (співавтора) протягом одного бюджетного року може надходити не більше трьох малих проєктів та трьох великих проєктів, і вони можуть стосуватися об’єкта, що належить до комунальної власності Рівненської міської територіальної громади.

     Проєкт має отримати підтримку не менше 15 мешканців територіальної громади (крім автора/співавтора), які відповідають вимогам, зазначеним у підпункті 6 пункту 2 розділу 1 Положення.

     Проєкти приймають у 2021 році з 18 жовтня протягом 14 календарних днів.

     Проєкти повинні відповідати таким істотним вимогам:

1) назва проєкту має відображати зміст проєкту і має бути викладена лаконічно, одним реченням;

2) проєкт не суперечить чинному законодавству України;

3) реалізація проєкту належить до компетенції Рівненської міської ради та її виконавчих органів;

4) проєкт має відповідати стратегічним пріоритетам і цілям розвитку міста;

5) об’єкт, який буде створений внаслідок реалізації проєкту, має бути загальнодоступним для всіх жителів територіальної громади. Проєкти, що фінансуються в рамках бюджету озеленення, вважаються загальнодоступними, якщо мешканцям забезпечена можливість безкоштовно скористатися їхніми результатами, а до створених об’єктів забезпечується безперешкодний доступ протягом усього часу; 

6) проєкт у сфері просторового розвитку має відповідати Генеральному плану міста Рівного, іншій містобудівній документації і реалізовуватися на землях та об’єктах, які належать до комунальної власності територіальної громади;

7) проєкт повинен бути спрямований на кінцевий результат;

8) реалізація проєкту не порушує прав інших осіб.

     У рамках бюджету озеленення не приймають до розгляду проєкти:

1) які не відповідають істотним вимогам, зазначеним у пункті 6 розділу 5 Положення;

2) які не відповідають напрямкам діяльності, визначеним міськими цільовими (комплексними) програмами, або дублюють завдання, які передбачені цими програмами на плановий рік;

3) які передбачають виключно розробку проєктної документації або мають фрагментарний характер;

4) які передбачають залучення для їх реалізації додаткової штатної чисельності до штату бюджетної установи та постійного її утримання за рахунок коштів міського бюджету;

5) які містять ненормативну лексику, наклепи, образи, заклики до насильства, повалення влади, зміни конституційного ладу країни тощо;

6) автори (співавтори) яких надали неправдиві відомості щодо себе або осіб, які підтримали проєкт.

     Проєкт може бути подано особисто автором (співавтором) проєкту:

1) електронною поштою у вигляді електронного документа (у форматі Word, Excel) та сканованого оригіналу підписів з поміткою "Бюджет озеленення" на електронну адресу rivne_moderator@ukr.net;

2) в електронному вигляді, шляхом заповнення відповідної форми на платформі громадського бюджету https://rivne.pb.org.ua/ 

     Зміни та узагальнення декількох проєктів в один можливі лише за згоди авторів (співавторів) відповідних проєктів та не пізніше, ніж за 7 днів до кінцевого терміну приймання проєктів.

     Автор (співавтор) проєкту може зняти поданий проєкт з розгляду не пізніше ніж за 5 днів до початку голосування.

     Після подання проєкту автор (співавтор) може заповнити анкету для оцінки організації роботи щодо підготовки та прийняття проєкту, в якій зазначає недоліки та пропозиції щодо вдосконалення роботи.

     Після закінчення прийому проєктів протягом 15 календарних днів триває публічне обговорення та презентація отриманих проєктів.

 

Критерії проєктів громадського бюджету озеленення наступні:


     1. Проєкти, що в переважній частині бюджету (більше 70%) містять витрати на впровадження природоорієнтованих рішень (ПОР) на територіях загального користування (вулиці, парки, сквери, рекреаційні зони) та загальнодоступні прибудинкові території багатоквартирних будинків.

     ПОР - рішення, в основі яких логіка та модель природних екосистем для подолання суспільних викликів, таких як аномальна спека, підтоплення міста, забруднення повітря, шумове забруднення, неохайність міських пейзажів, нераціональне використання ресурсів, зменшення біорізноманіття. 

     До ПОР, які можуть бути подані на громадський бюджет озеленення, належать:

  • Міські зелені коридори - динамічний громадський простір, що з'єднує ключові природні зони міста в єдиний маршрут для пішоходів та користувачів немоторизованого транспорту.  
  • Дерева - один із основних компонентів багатьох природних екосистем та важливий елемент у створенні міських ландшафтів.
  • Ярусне озеленення - розміщення рослин у просторі з урахуванням висоти, форми крони та кореневої системи для щільної посадки.  
  • Кишенькові парки - компактна зелена зона у місцевості з високою щільністю забудови.
  • Живоплоти - сплановані посадки з дерев та кущів у формі щільної вузької смуги.
  • Міські луки (різнотрав'я) - різновид трав'яного покриву, основу якого складають місцеві лучні рослини. 
  • Дощові садки та траншеї - багаторічні рослинні композиції, що завдяки дренажним шарам із рослинами ефективно перехоплюють, затримують та поступово повертають опади до екосистеми. 
  • Зелені стіни - частково або повністю покриті рослинністю стіни будівель чи елементи огорожі. 
  • Зелені зупинки - зупинки громадського транспорту з рослинністю на даху чи поруч, що дозволяє розширити її функціонал для користувачів. 
  • Зелені дахи - тип дахів, на яких частково або повністю висаджують рослини. 
  • Зелені вуличні меблі - обладнані модулями з рослинами меблі, які зазвичай використовують для облаштування громадських просторів. 
  • Перголи з в’юнких рослин - конструкція з повторюваних секцій, з'єднаних між собою поперечними брусами та обсаджена рослинами, для захисту проходу від палючого сонця. 
  • Штучні водно-болотні угіддя - ділянки місцевості, частково або повністю зайняті постійною або сезонною вологістю. 
  • Проникні поверхні - поверхні, які допомагають опадам швидко вбиратися у грунт, тим самим зменшуючи поверхневий стік та розвантажуючи каналізації. 
  • Громадські компостери - конструкції для накопичення та переробки харчових і садових відходів у органічне добриво. 
  • Зелені парковки - паркувальне місце, облаштоване з використанням проникної поверхні, засіяної газонною травою й укріпленої газонними гратами або спеціальною бруківкою. 
  • Резервуари для дощової води (баки) - ємності, які використовують для накопичення та зберігання дощових опадів. 
  • Біодренажні системи - багатошарові канали-рівчаки для відведення очищення та збереження в екосистемі стоків дощових опадів. 
  • Міські сади, теплиці та городи - публічні місця для вирощування фруктів, овочів, прянощів, квітів в умовах обмежених земельних ресурів. 
  • Терапевтичні сади - простори для покращення психоемоційного стану людей завдяки “єднанню” з природою, соціальної взаємодії та набуття нових навичок догляду за рослинами.  

     Більше інформації про ПОР за посиланням:

https://plato.lviv.ua/wp.../uploads/2021/08/zeleni_idei.pdf 


     2. Проєкти з благоустрою зелених міських просторів на територіях загального користування (вулиці, парки, сквери, рекреаційні зони) та загальнодоступні прибудинкові території багатоквартирних будинків, що в переважній частині бюджету містять витрати на облаштування об'єктів та елементів благоустрою, а саме: 

  • лави для відпочинку, 
  • дитячі та спортивні майданчики та їх елементи, 
  • велопарковки, 
  • смітники та собачі вбиральні, 
  • вело та пішохідні доріжки,
  • інші малі архітектурні форми (сцена, альтанка та ін.)

     Координаційний комітет встановив мінімальну кількість голосів за малі проєкти на рівні 200 голосів, а за великі — відповідно 400 голосів. Одна особа може проголосувати за три великі та три малі проєкти.